Inflacja i inwestowanie

inflacja-i-inwestowanie

Inflacja i inwestowanie

inflacja-i-inwestowanie

Wprawdzie inflacja spada, ale nie ma powodu do radości.

To nie oznacza, że wszystko zacznie tanieć, a tylko to, że ceny rosną nieco wolniej.

Wyobraź sobie, że oszczędziłaś 100 tys. zł

W 2022 roku inflacja wynosiła prawie 15% – to tak jakbyś 15 tys. z tych 100 wyrzuciła do kosza.

W 2023 roku wskaźnik wyniósł 10% , czyli to kolejne wyrzucone 10tys.

Pamiętaj, że podawany wskaźnik inflacji to średnia z wszystkich produktów. Może luksusowe samochody nie dotyczą większości z nas, ale już prąd czy żywność owszem – każdego, a ceny tych pozycji wzrosły najbardziej.

Społeczeństwo biednieje coraz bardziej i jeśli nie inwestujemy swoich pieniędzy, tracimy je bezpowrotnie.

Co to jest bezpieczne inwestowanie?

To proces lokowania środków w sposób przemyślany, minimalizujący ryzyko utraty kapitału.

Dywersyfikacja,

czyli rozproszenie inwestycji w różne aktywa, jest kluczowa. Inwestowanie w akcje, obligacje czy nieruchomości może zbalansować ryzyko i potencjalne zyski. Na rynku finansowym pojawiają się nowe możliwości i pewnie nie każdy jeszcze słyszał o takich określeniach jak crowdfunding.

Crowdfunding,

to forma finansowania, w której przedsiębiorstwa, projekty lub jednostki pozyskują środki finansowe od szerokiej publiczności (tłum). Działa to np. poprzez platformy internetowe, gdzie ludzie mogą dobrowolnie wpłacać niewielkie kwoty na realizację konkretnego celu. To innowacyjny sposób zbierania kapitału, umożliwiający zaangażowanie społeczności w rozwój projektów, przedsięwzięć kulturalnych czy startupów. Crowdfunding może mieć formę udziałów w zysku lub mieć bardziej formę pożyczki.

To narzędzie, które demokratyzuje finansowanie i umożliwia kreatywnym ideom oraz przedsiębiorstwom zdobycie wsparcia społeczności, która również może na tym korzystać.

Możliwości ochrony naszych oszczędności przed inflacją jest wiele.

Inwestowanie to długi, ale satysfakcjonujący proces. Pamiętaj, że rozwaga i zrozumienie to klucz do budowania stabilnej przyszłości finansowej.

Ważne aby zrozumieć także, że bez wiedzy finansowej inwestycje mogą być ryzykowne. Dlatego kluczowa jest edukacja. Warto korzystać z dostępnych źródeł, uczestniczyć w szkoleniach, czytać książki.

Warto także zasięgnąć opinii ekspertów i korzystać z wiedzy doradców finansowych.

Jednym z moich gości w cyklu wywiadów, był Pan Paweł Bernaś zajmujący się doradztwem od wielu lat. Rozmawialiśmy o tym, że aby zostać inwestorem nie trzeba mieć ogromnego kapitału, a odcinek ten nazwałam:

„Jak inwestować małe kwoty”

Spis Treści

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *